fbpx

HAYALLER GERÇEĞE ALİAĞA GELECEĞE

Başkana Ulaşın

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Sevgili Aliağalılar,

Bugün Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. 98 yıl önce bugün Cuma namazını Hacı Bayram Camii’nde kıldıktan sonra Büyük Millet Meclisi tekbirlerle, dualarla açıldı.

Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde ilk Meclisimiz Anadolu’daki kurtuluş mücadelesini yürüttü. Milletin değerlerine, inançlarına her zaman saygı gösteren Mustafa Kemal Paşa, milletin istiklâl isteğini de yürüttüğü mücadele ile temin etti. 23 Nisan’da açılan Meclis milli iradenin tecelli ettiği mekân oldu.


Türkiye’nin yeni bir devlet, yeni bir cumhuriyet haline gelmesinin ardından Meclis’in açıldığı tarih olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilân edildi. Çocuklara olan sevgisinden dolayı Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı çok sevdiği çocuklara armağan etti. Bu, çocuklara armağan edilen ilk bayramdır dünyada. Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara verdiği değerin, çocuk sevgisinin açık bir göstergesidir.

Sevgili çocuklar,

Geleceğimizi emanet edeceğimiz pırlantalarımız,

Bu bayram sizin bayramınız.

Bu bayram ulusal egemenliğimizin bayramı.

Ulusal egemenliğin ne anlama geldiğini iyi öğrenmekle başlıyor her şey.

Egemenliğimize sahip çıkmak bu devletin ilelebet payidar olmasını temin edecektir.

Bugün istiklâl diye bir sorunumuz yok hamdolsun.

Egemenliği temin etmek de devletimizle birlikte bizim, bu aziz milletin borcudur.

İlerde bunu devam ettirecek azim ve irade sevgili çocuklar sizin omuzlarınıza yüklenecektir. Bunun için de yapmanız gereken ilk şey kendinizi iyi yetiştirmek, çok iyi yetiştirmek olacaktır. Kendinizi iyi yetiştirirseniz adalet sahibi de olursunuz, bu aziz milleti, bu devleti daha ilerilere taşıyacak azim ve irade sahibi de olursunuz.

Sevgili Aliağalılar,

Sevgili çocuklar,

Bu duygularla 23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisi’ni açarak bağımsız ve egemen bir devletin oluşumunu temin eden kurucu kadroyu minnet ve şükranla yad ediyor, hepinizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nızı tebrik ediyorum.

Selam ve hürmetlerimle…

SERKAN ACAR