fbpx

HAYALLER GERÇEĞE ALİAĞA GELECEĞE

Başkana Ulaşın

Üç Ayların Başlangıcı

Sevgili Aliağalılar,

Bugün mübarek üçayların başladığı bir gün. Rahmet, mağfiret ve huzurun hâkim olduğu aylara giriyoruz. Rabbim aziz milletimize bu ayların bereketi ve feyzinden bol bol nasiplenmeyi ihsan etsin.

Aziz milletimiz yüzyıllardır üçaylara başka hiçbir İslâm toplumunun vermediği ehemmiyeti vermiştir. Milletimizin bir kesimi üçayların başlangıcında oruç tutar, bir kısmı ise üçayların tamamını oruçlu geçirir. Milletimizin bu hassasiyeti dinine karşı gösterdiği ihtimamdan kaynaklanıyor.

Recep, Şaban ve Ramazan aylarına gösterdiği bu ihtimam geçmişte devletimizin bazı uygulamalarına da yansımıştır. Mesela Yeniçeri Ocağına dağıtılan ulufeler üçaylarda her daim artırılmıştır. Recep, Şaban ve Ramazan aylarının kısaltması olan REŞER geldiğinde Yeniçeri Ocağı’nın ulufeleri de ona göre ayarlanırdı. Bugün bile bazı müesseselerimiz Recep ve Şaban aylarında değil, ama Ramazan ayında çalışanlarına ikramiye dağıtma geleneğini sürdürmektedir.

Bu aylar toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın yılın diğer aylarına nazaran arttığı aylardır. Aziz milletimiz dünyanın vicdanı olan bir cennet vatanda yaşıyor. 81 milyona ilaveten 5 milyona yakın mazlum ve mağdurun ihtiyaçlarını da gidermeye gayret eden bir devlet ve aziz bir milletin unsuru olmaktan ne kadar gurur duysak yeridir. Aziz milletimiz dünyanın vicdanı olmaya devam edecektir. Cennet yurdumuz mazlum ve mağdurların dünyadaki son sığınağı olmaya devam edecektir.

Rabbim bizlere üçayların bereketi, rahmet ve mağfiretinden istifade edebilmeyi nasip etsin.

Sevgili Aliağalılar,

Bu duygularla başta siz olmak üzere aziz milletimizin ve İslâm âleminin üçaylarını tebrik ediyorum.

Selam ve hürmetlerimle…