fbpx

HAYALLER GERÇEĞE ALİAĞA GELECEĞE

Başkana Ulaşın

Miraç Kandili

Sevgili Aliağalılar,

Kandiller, kandil geceleri aziz milletimiz için ayrıcalığı olan ve çok değer verdiği gecelerden bir gece.

Bugün yine o gecelerden birini, Miraç kandilini idrak edeceğiz. Miraç kandilini idrak etmek millet olarak sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz bir döneme rastladı.

Biliyorsunuz Miraç kelime olarak yükselmek anlamına geliyor. Rabbim bu gecenin feyzi ve bereketi hürmetine millet olarak sıkıntılardan kurtulmamıza, Miracın kelime anlamının aziz milletimizde tecelli etmesine inşaallah vesile olur.

Yine biliyorsunuz Miraç, âlemlere rahmet olarak gönderilen peygamber efendimizin önemli mucizelerinden biridir. Bir gece Mekke’den Kudüs’e, oradan da semanın en yüce katlarına yükseltilerek Rabbimizle görüşerek döndüğü yolculuğun adıdır. Sidre -i münteha’daki bu görüşmenin bir hediyesi, bir nişanesi olarak peygamber efendimiz beş vakit namaz hediyesiyle dönmüştür Mekke’ye. Kılınan her vakit namaz da bizlerin bir nevi sembolik miracıdır.

Aziz milletimiz hem âlemlere rahmet olan peygamber efendimize verdiği değerin bir nişanesi olarak, hem de bu geceye verdiği değerin bir remzi olarak miraç gecesini idrak etmek için bu geceyi farklı şekillerde övmüş ve övgüleriyle idrak etmeye çalışmıştır. Ecdadımız hem kaleme aldığı mevlitlerde miraç için ayrı bir “miraç bahri” açmış, hem de miraç için ayrı bir edebi tür oluşturmuştur. Mevlitlerdeki “miraç bahri”ni dinlediğimiz her mevlit programından hatırlarız. Fakat ecdadımızın miraç gecesi için oluşturduğu ayrı bir edebi tür olan Miraciye neredeyse unutulma aşamasına geldi.

Miraciye eskiden bazı selatin camilerimizde, tekke ve dergâhlarda miraç gecesinde makamla okunarak icra edilirdi. Artık neredeyse unutulma aşamasına geldiği için icra edilmiyor desek yeridir.

Miraciye aziz milletimizin bu gece hürmetine edebiyata hediye ettiği bir edebi türdür. Çok önemli bir şiir tarzıdır. Ecdadımız dışında da Miraciye yazan yok desek yeridir.

Sevgili Aliağalılar,

Bu duygularla başta siz Aliağalılar olmak üzere aziz milletimizin ve İslâm âleminin miraç gecesini tebrik ediyor, herkesi saat 20.00’de Aliağa Belediyesi Enka Salonu’nda başlayacak ‘Miraç Kandili’ özel programımıza davet ediyorum. Rabbim bu gecenin feyzi ve bereketi hürmetine millet olarak hepimizi sıkıntılardan azad eylesin.

Selam ve hürmetlerimle…
SERKAN ACAR